Zenica Universitesi

Zenica Universitesi

Bosna Hersek’te eğitim veren üniversiteler Avrupa standartlarında kaliteli ve iyi bir eğitim verebilmeleri amacıyla tüm Avrupa da bulunan üniversitelere denk ve uygun bir hale getirilmek amacıyla Bologna Kriterleri sürecine katılmışlardır. Bu üniversitelerden biriside Zenica Üniversitesidir. Bosna Hersek’in köklü üniversitelerinden biri olan Zenica Üniversitesi 1959-1961 tarihleri arasında eğitimin geliştirilmesi ve bilime destek olmak amacıyla yükseköğretim olarak devlet tarafından karar alınarak açılmış bir üniversitedir. İlk olarak Metalurji Mühendisliği Fakültesi olarak kurulmuştur.
. Bu üniversite kendini devamlı geliştiren, yenileyen ve bilimsel anlamda gelişen ve zenginleşen bir üniversite olarak Makine Mühendisliği Fakültesini ilerleyen zamanlarda uzman teknik bilgisinin artması için yeni programlarla daha da zenginleştirmiştir.

Savaş sonrası geçen sıkıntılardan sonra halk komitesinin kararıyla ilerleyen ve geliştirilen Zenica Üniversitesi Bosna Hersek Üniversite bölümleri ile ortaklaşa çalışmalar yapmıştır. Bilimde, bilimsel düşünceyi ve akla önem veren bir üniversitedir. Bu yüzden en sıkıntılı önemli olan savaş döneminde dahi diğer üniversitelerin desteğini alarak bilimde ilerleme kaydetmiştir. Bir devlet üniversitesi olarak kurulan Zenica Üniversitesi, öğrenciler tarafından diğer devlet üniversiteleri içinde ilk tercih edilen üniversitedir. Ülkenin demokratik yapısının değiştiği bir zamanda, yani 1994 yılından itibaren eğitime açtığı Eğitim Fakültesi ile birlikte üniversiteler arasında yerini almıştır.

Maddi cihetten düşünüldüğü ve özellikle devlet üniversitesi özelliği taşımasıyla Zenica Üniversitesi fiyatlar ve harçlar noktasında büyük bir avantaja sahiptir. Devlet ve halk komitesi tarafından desteklenen üniversitede eğitim görmek isteyen talebeler din, dil, ırk, kültür, kılık kıyafet açısından herhangi baskı, zorlama, dışlanma gibi şeylere maruz kalmamaktadırlar. Çünkü tüm Avrupa da bulunan üniversitelerin eğitimdeki kaliteyi ve uyumu sağlamak amacıyla Bologna Kriterleri sürecine dâhildirler. Eğitim Fakültesinde açılan sınıf öğretmenliği ve anaokulu öğretmenliği bölümleri kısa zamanda zenginleşmeyi ve gelişmeyi başarmıştır.

Yurtdışından ve özellikle Türkiye’den eğitim görmek amacıyla gelen öğrencilere ev sahipliği yapan üniversite uzman eğitimcileri ile talebelere çeşitli sorunlarını ve problemlerini çözmede danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermektedir.

Çok zengin kaynaklara sahip olan kurum, çok farklı ve çeşitli bölüm seçenekleri ile öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca öğrencilere dil programlarından rehberlik, akademik noktada yüksek lisans, doktora yapmak isteyen talebelere verdiği hizmetlere ek olarak, öğrencilerin karşılanması, yurtlara yerleştirilmesi, resmi işlemlerin yapılmasında, sağlık problemlerinde ve daha pek çok alanda Türk öğrencilere gerekli durumlarda yardımcı olunmaktadır.

Yurtdışında bir devlet üniversitesinde okumak isteyenler için ilk tercihiniz olabilecek yer Zenica Üniversitesidir. Yurtdışında saygın ve prestijli bir üniversitede eğitim görmek istiyorsanız Point Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Şirketine başvurabilirsiniz.

Bosna-Hersek Yüksek öğretim devlet yönetiminde karar alınarak kurulan Zenica üniversitesi 1959-1961 yıllarında ilk fakülte Metalurji Mühendisliği olarak kurulmuştur. Devlet üniversitesi Zenica Üniversitesi Dobroj kantonunda bulunmaktadır. 2005 Yılında Türk dili edebiyatı bölümü açılmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi, Zenica Üniversitesi işbirliği bulunmaktadır.
Ardından uzmanların gelişim ve uygulama olarak değer kazanmaları acısından Zenica şehrinde Makine mühendislik teknik eğitim ile zenginleştirilmiştir. Halk komitesi kararları doğrultusunda ilerleyen Zenica Üniversitesi teknik olarak bilimsel düşünceyle zorlu dönemlerden (savaş dönemi) geçmiş birçok fakülteyi Bosna-Hersek’te bulunan devlet Üniversitelerinin desteğini alarak ortak işbirliği içinde ilerleme kaydetmiştir.

Zenica Üniversitesi Devlet Üniversitesidir. Eğitim Fakültesi Bosna-Hersek’in demokratik oluşum sırasında 1994 yılında Zenica’da kurulmuştur. İlk yıllarda Sınıf öğretmenliği ve Okul öncesi öğretmenliği eğitimleri verilirken şimdi eğitim fakültesi bir çok bölüm oluşmuş fakülte zenginleşmiştir.

Almanya’da bulunan Goethe Enstitüsü’nün göndermiş olduğu almanca materyallerin, dokümanların kitap vs. katkıları yapmıştır. Kütüphaneyi sabah 7:30-16:00 arasında faydalanma imkanı bulan öğrenciler her türlü bilgiye ulaşmak mümkün oluyor.

Tüm öğrencinin teşvik edilmesi öğretmenler ve yetkililer sorunları giderirler. Öğrenciler Proje ve çeşitli aktiviteler sağlayabilir, ayrıca alan öğretmenleri işbirliği ile organize edilen programlara katılabilirler. (Futbol, Voleybol, Basketbol, Hentbol, Satranç)Film, Tiyatro, Dans bölümleri bulunur. ZenicaÜniversitesinde size uygun bir bölüm bulabilirsiniz. Zenica Üniversitesinde eğitim istiyorsanız başvurunuzu Point Yurtdışı Eğitim Sizler için danışmanlık karşılama, yerleştirme, dil eğitimi programlarında öğrencilerin eğitim almaları için destek veriyor. Zenica Üniversitesinde üniversiteli olmak kredili Avrupa kriterlerinde eğitimin olması avantajınızdır.

Zenica Üniversitesi

Boşnakça Lisans Bölümleri 1500 Euro

Eğitim Fakültesi 4+1

Sınıf Öğretmenliği
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Alman Dili ve Edebiyatı
BHS Dili ve Edebiyatı
Türk Dili ve Edebiyatı
Matematik ve Enformatik

Hukuk

Devlet ve Uluslar arası kamu hukuku
Devlet ve hukuk tarihi
Ceza Adalet

Pedagoji Fakültesi

Okul öncesi
Sosyal pedagoji
Psikoloji

İlahiyat Fakültesi

İslam Düşüncesi ve Medeniyeti
İlahiyat
Doğu Dilleri ve Edebiyatı
Matematik ve Bilgisayar bilimleri 2 ,4

Metalurji Fakültesi ve Malzeme Bilimi

Metalürji (Demir ve Malzeme, döküm, plastik şekillendirme)
Metal Malzeme Bölümü
Metal Malzeme Mühendisliği
Kimya Bölümü

Makine Mühendisliği Fakültesi

Ürün Tasarım Mühendisliği
Ürün Teknolojileri Yönetimi
Cevre Bölümü
Cevre Mühendisliği
Bakım Bölümü (Madencilik, Metalurji, Motorlu araçlar, İnşaat makinaları Bakım)
Endüstriyel Tasarım
Endüstriyel Ergonomi
Enerji Mühendisliği
Proses Mühendisliği
Metroloji ve Otomasyon
Makine İdaresi

İktisat Fakültesi

İşletme Yönetimi
Ekonomi Yönetimi
Pazarlama
İşletme
Finans
Muhasebe
İstatistik
Politeknik Fakültesi
İnşaat Mühendisliği

Genel Programlama Fakültesi

Bilgisayar üniversitesi
Yönetim bilişim sistemleri
Bilişim Donanımı Teknolojileri
Web Tasarım ve Bakımı
Mimarlık Fakültesi

Bilgisayar öğretmenliği
İletişim sistemleri ve ağları

Sağlık bilimleri

Fizyoloji Anatomi Patoloji
Aile Hekimliği

Sağlık Yönetimi

Cerrahi Tıp
İç hastalıkları
Nöropsikiyatri
Anne ve Çocuk Sağlığı
Cerrahi ve Rehabilitasyon
Sosyal Pedagoji

Zenica Üniversitesi

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!