Pasaport Harç Bedelleri

Pasaport Harç Bedelleri

Pasaport Harç Bedelleri, Türkiye, son yıllarda dış politikada uyguladığı başarılı siyaset sayesinde birçok ülkede vize uygulamaları karşılıklı olarak ...

Pasaport Harç Bedelleri

Pasaport Harç Bedelleri, Türkiye, son yıllarda dış politikada uyguladığı başarılı siyaset sayesinde birçok ülkede vize uygulamaları karşılıklı olarak kaldırdı. Ülkemiz komşularıyla problemlerini halletmesi ve vize uygulamalarının kaldırılması sayesinde, ekonomide, eğitimde,  sanatta vs.. gibi alanlarda insanımız ile diğer toplumlar arasında bir etkileşim ve kaynaşmaya vesile olmuştur.  Alınan bilgilere göre Türkiye en son Moğolistan ile vize uygulamalarını kaldırdı. Bu ülkeyle beraber vize uygulanmayan ülke sayısı 70 e çıktı. Vize uygulamasını kaldırılmasından maksat, bir Türkiye vatandaşı yabancı ülkeye giriş ve çıkışlarında belli bir süreliğine vize ücreti alınmamasıdır. Bu da ülkeden ülkeye göre uygulanmayan vize süreleri değişiklik gösteriyor. Mesela Rusya ile yapılan antlaşmada iki ülke vatandaşı bir ay süre için herhangi bir ücret ödemeden ülkeye rahatlıkla giriş-çıkış yapabilirler. Tabii ki anlaşmalı diğer ülkelere pasaportsuz giriş yapamaz. Türkiye’nin diğer ülkelerle yaptığı anlaşmalara göre vize süreleri değişiklik arz ediyor. Bir ülke 1 sene verirken diğer ülke 1 ay veriyor. Vize uygulamayan ülkelerden birkaç örnek verelim;

‘’Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Belarus, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, , Libya, Lübnan, , Makedonya, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, Singapur, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela.’’ gibi ülkeler yer almaktadır.
Maliye Bakanlığı tarafından pasaport defter ve harç bedelleri her yıl yeniden belirlenir. 2013 yılı Pasaport Harç Bedelleri, 492 Harçlar Kanununa bağlı olan Değerli kâğıtlar kanunu Genel Tebliği ile Harçlar Kanunu genel tebliği 6 sayılı Tarife de resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu sene yayınlanan pasaport harç bedelleri şöyledir:

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 120,1  TL 94  TL 214,1   TL
1 YIL 175,5  TL 94  TL 269,5   TL
2 YIL 286,4  TL 94  TL 380,4   TL
3 YIL 406,7  TL 94  TL 500,7   TL
4 – 10 YIL 573,1  TL 94  TL 667,1   TL

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

*Güncel Bilgilere e-pasaporttan ulaşabilirsiniz.

Bosna Eğitim Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!